W obronie szkoły
Chorzęcin, 08.02.2014r.
Szanowny Panie Wójcie,
Pani Przewodnicząca,
Panie i Panowie Radni
Planowana jest reorganizacja Szkoły Podstawowej w Chorzęcinie. Nie wiemy, co jest przyczyną takiej decyzji. Czy chodzi o względy ekonomiczne, zasilenie uczniami z naszego obwodu szkoły w Zawadzie, czy może istnieją jeszcze inne powody takiego postępowania? Wydaje nam się, że Państwa postępowanie sprowadza się do tego, że traktujecie edukację naszych dzieci nie podmiotowo, lecz przedmiotowo, tak samo jak sprzedaż gminnych gruntów, remont drogi czy budowę sieci wodno-kanalizacyjnej. W naszej ocenie postawienie znaku równości pomiędzy tymi dziedzinami jest niedopuszczalne i głęboko dla nas i naszych dzieci krzywdzące. Szkoła to nie miejsce ciągłych rewolucji.
Prosimy, zwróćcie Państwo uwagę na kilka przedstawionych poniżej argumentów za pozostawieniem szkoły w naszej miejscowości.
Budynek, w którym mieści się szkoła, jest w bardzo dobrym stanie, nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów finansowych przez wiele następnych lat i nie powoduje dużych kosztów utrzymania. Dwa lata temu został ocieplony. W ubiegłym roku zostały zakupione nowe szafki ubraniowe dla dzieci. W placówce znajduje się sala komputerowa z 9 stanowiskami komputerowymi.
Nie zapominajmy, że w tym roku szkolnym zostało oddane do użytku wielofunkcyjne boisko szkolne. Koszty tego przedsięwzięcia były pokryte głównie ze środków Unii Europejskiej. Jeśli starsi uczniowie zostaną przeniesieni do Zawady, to komu będzie ono służyło? Przedszkolakom?
Cechą, która nas – rodziców uspokaja i wyróżnia placówkę spośród innych szkół, jest też wyjątkowe położenie budynku, które pozwala dzieciom na naturalny i harmonijny rozwój w bliskim, bezpośrednim kontakcie z przyrodą, z dala od ruchliwych ulic i niebezpieczeństw.
Należy pamiętać też o wysokim wyniku, jaki osiągnęła nasza szkoła podczas ewaluacji. Dzięki dobrym kontaktom ze szkołą wiemy, że nauczyciele mają doskonałe rozeznanie środowiska rodzinnego i nasze dzieci są w trudnych momentach wspierane dydaktycznie i wychowawczo. Zarówno rodzice, jak i uczniowie, mają w związku z tym obecnie wysokie poczucie bezpieczeństwa.
Szkoła Podstawowa w Chorzęcinie posiada niezwykle kameralny charakter, będący ogromnym atutem nie tylko dla naszych dzieci i ich rodziców, ale także dla wszystkich mieszkańców Chorzęcina. Pełni funkcję jedynego ośrodka kulturotwórczego, organizując uroczystości integrujące całą społeczność lokalną (np. Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Babci i Dziadka, bal choinkowy dla dzieci), tworząc przy tym swoistą więź i wymianę międzypokoleniową. Dzieci z naszej szkoły niejednokrotnie występowały w programach artystycznych podczas uroczystości gminnych i wiejskich.
To właśnie w tej szkole, dzięki panującej w niej atmosferze, jej uczniowie już od kilkudziesięciu lat rozwijają swoje zainteresowania i pasje, a my – rodzice bez wahania powierzamy swoje dzieci dobrze przygotowanej kadrze nauczycielskiej. Dzięki bardzo dobrej współpracy rodziców z gronem pedagogicznym każdego roku udaje się organizować wspaniałe uroczystości (np. bale karnawałowe dla dorosłych, festyny i pikniki rodzinne), z których dochód przeznaczyliśmy m.in. na zakup tablicy interaktywnej z projektorem, pomocy szkolnych, rozbudowę placu zabaw, co w wysokim stopniu podniosło atuty naszej szkoły. Jest to jeden z wielu przykładów zaangażowania i uczestnictwa rodziców w życiu szkoły.
Z wyżej wymienionych powodów informacja o przenoszeniu szkoły do Zawady potęguje nasze poczucie krzywdy i niesprawiedliwości. Wartości, o których napisaliśmy powyżej, nie można przeliczać na wynik ekonomiczny. Szkoła to nie zakład produkcyjny, który ma przynosić zysk. Szkoła utrzymywana jest z pieniędzy podatników i musi być przyjazna dzieciom. Pytamy Państwa, czy harmonijny rozwój dzieci to pozycja w budżecie gminy? Czy zaoszczędzone pieniądze na edukacji naszych dzieci dadzą gwarancję poprawy sytuacji finansowej gminy?
Nie dopuszczamy też myśli, że nasze pociechy musiałyby być zdane na niedogodności związane z dojazdem do innej szkoły. Ilość uczniów w szkole wskazuje na to, iż nie wszystkie zmieszczą się do autobusów, którymi dysponuje gmina. Wiąże się to ze zwiększoną liczbą kursów i rozpoczęciem dowozu dzieci o znacznie wcześniejszej porze. Inny problem to kontakt małych dzieci, np. sześcioletnich, z grupą gimnazjalistów, nie tylko na terenie szkoły, ale głównie w trakcie dojazdów. Zachwiane zostanie poczucie bezpieczeństwa naszych pociech. Osoby mające możliwość obcowania z naszymi dziećmi (choćby podczas wycieczek, wyjazdów do kina, muzeum itp.) podkreślają ich wysoką kulturę osobistą. Obawiamy się, że wspólne z gimnazjalistami dojazdy, oczekiwania na autobusy mogą negatywnie wpłynąć na ich zachowanie. Reorganizując szkołę, zmuszą Państwo nasze dzieci do przeniesienia ich w nowe i zupełnie obce środowisko. Jeżeli będziemy musieli narazić nasze dzieci na taki stres, to wielu rodziców już w tej chwili deklaruje przeniesienie swoich pociech do innych szkół (poza Zawadą). Jesteśmy mieszkańcami gminy Tomaszów Mazowiecki, tu jest nasza ,, Mała Ojczyzna”, którą współtworzymy, tymczasem władza tej „Ojczyzny” odwraca się od swoich obywateli. To przecież Wójtowi i Radnym społeczność lokalna zaufała i Was będzie rozliczać.
Zgodnie z art.18 Konstytucji RP „rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej”. Art. 71 głosi natomiast, że „państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny”. Apelujemy zatem o podjęcie działań, które doprowadzą do faktycznej realizacji tych konstytucyjnych zasad. Apelujemy o realną i skuteczną politykę prorodzinną, mającą na celu wspieranie, a nie niszczenie tego, co dobre.
Apelujemy o rozwagę przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji dotyczących naszej szkoły oraz uwzględnienie naszego zdania i dobra naszych dzieci. Uważamy, że reorganizacja szkoły w Chorzęcinie to nie do końca przemyślana idea. Ta zmiana nie służy edukacji. Zarówno my – rodzice, jak i nasze dzieci mamy poczucie zagrożenia. Wierzymy, że rozsądek weźmie górę i zainwestujecie Państwo w rozwój naszych dzieci, pozostawiając je w murach szkoły w Chorzęcinie.
Rada Rodziców
Rodzice i mieszkańcy